Foto : Fredrik Arff / NRK (Fotomontasje)
Løs NRK-gåten!
NRK har en konkurranse på sine nettsider, der målet er å løse alle gåtene som er lagt inn i fotomontasjen over. Det er gjemt en rekke budskap i bildet, som alle kan knyttes til handlingen i serien "Himmelblå" framover. "Gåtene har ulik vanskelighetsgrad. Noen er lette, mens én nesten er på Da Vinci-kode-nivå", skriver NRK. Bildet blir også omtalt i VG.watch full Julian Schnabel: A Private Portrait 2017 film
Problemet er at du ikke kan se bildet i full oppløsning på NRK eller VG, og dermed er det vanskelig å se alle detaljene skikkelig. Men det er her god, gammeldags gigapikselteknologi kan brukes!
Bildet over kan zoomes inn i full 7,5 megapikslers oppløsning, så sant du har en flash-spiller.
Så kom igjen, løs gåtene og fortell hva du finner ut!
Geir
21/03/2010
Rar blomst/viftelek: http://img.skitch.com/20100321-qxu64jtysyjy5mqug6…
Barkebåten (N33?): http://img.skitch.com/20100321-kywr61ii36nktm43th…
Lottokupong?: http://img.skitch.com/20100321-1fsa637i4eauhkqyq1…
Luftambulanse?: http://img.skitch.com/20100321-kyhw713stgdgn3pg3p…
ser ikke på serien sjøl, så ikke noe gir mening.
Tommy
22/03/2010
Det er blitt lagt ut litt programomtale for Himmelblå-episoden som skal sendes 5. april. Der er det jo ihvertfall nevnt et helikopter.
http://www.nrk.no/informasjon/pressetjenesten/pro…
Tommy
22/03/2010
Hmm. Der er det også nevnt en seiltur til Shetland. Shetland ligger på ca 60 grader og 33 minutter nord, og det kan vel kanskje skimtes et minuttegn der etter N33. Kan jo da lure på hvor det ble av 60 tallet, men båten går jo ihvertfall mot en øy. Kim er forøvrig også 33 år i serien.
http://nrk.no/programmer/tv/himmelbla/1.6129967
Et annet tegn som kanskje er i sammenheng her, er at Roland holder et brev i hånda.
Ser at noen ser et øye i skyene over hodet til Roland. I et annet bilde så ser dette på Himmelblå logoen, som jo ikke er med på bildet her. Kan dette være en henvisning til seriens musikkstykke. "Jeg ser mot en himmelblå … osv." , og er dette Kim sitt øye? Se teksten til låta her.
http://www.onlylyrics.com/hits.php?grid=15&id…
Lene
21/03/2010
Genialt å kunne zoome så mye!!
Robin har på seg favoritt t-skjorta til Kim –> kommer han tilbake i live?
Karoline sitter med prestekrage – elsker, elsker ikke
Dama med barnet på armen ser gravid ut –> flere barn på øya = skolen trenger ikke legges ned
Brynjar sitter på Whiskey tønnene –> stor suksess for øya?
Roland står med et brev i hånda, kanskje det som Roy mista på havet som var til Robin fra et eller annet sted i utlandet (frampek på at Kim lever?)
Klara og Halla har ring på fingrene –> giftemål!
Lottokupongen må jo bety at Roy vinner store summer –> kanskje det er han som inviterer hele gjengen til Oslo på restaurant besøk?
Barkebåten må jo være pga Kim forsvant i båt
Luftambulansen og vifteleken gir ikke mening enda, sånn bortsett fra at noen antakeligvis blir syke..
Og ja, er hardcore Himmelblå fan 😉
Eirik U.
21/03/2010
Imponerende, ikke minst det med ringene!
Men renner det ikke ut whisky fra den ene tønna…? Lover ikke bra.
Lene
22/03/2010
Det la jeg faktisk ikke merke til! Men da har du helt sikkert rett.. 🙂
aweibell
21/03/2010
Litt rart at speglbiletet av båten i vatnet syner seglet frå andre sida? 🙂
Eirik U.
21/03/2010
Sant! Men skriften på seilet, N33, er fortsatt riktig speilvendt. (Lurer på hva det betyr?)
KBJ
27/03/2010
Nei, ser du nøye på speilbildet er tallet 73, ikke 33. Jeg er også usikker på om bokstavene er N eller W og om det er N eller V i speilbildet. Dette kan føre til at vi ender i Afganistan. Kansje Kim har vervet seg.
Noe annet som det ikke virker som så mange har sett er at fjellene i bakgrunnen er speilbilder av hverandre og at den ene "blomsten i bakgrunnen ser ut som et trykkerimerke.
Tommy
22/03/2010
Det skal vel vise at båten kommer tilbake i speilbildet. Er det litt for fantasifullt å foreslå at båten symboliserer Kim og at han dermed kommer tilbake?
Christ0ph
22/03/2010
Ser ut som at Whiskeyprosjektet renner ut.
Og mangler det ikke noen på bildet?
Leovinci
24/03/2010
Se på fjellene i bakgrunnen, på sidene
De ser speilvendte ut… de to toppene helt til høyre og venstre med litt snø på seg…
Aner ikke hva det betyr.
Følger ikke mye med på Himmelblå