Av Eirik H. Urke • October 14, 2009
NYHET: Nå kan du kjøpe dette bildet til å henge på veggen! Kjøp bildet her
Narvik (samisk: Narviika) er en bykommune i Ofoten i Nordland. Den grenser i nordvest til Evenes, i nord til Skånland, Gratangen, Lavangen og Bardu kommuner, og i vest til Ballangen kommune. I øst og i sør ligger Sverige.
Byen har fra 1902 og fram til i dag fungert som viktigste havn for utskiping av jernmalm fra LKABs gruver i Kiruna, på grunn av helårs isfri havn (i motsetning til Bottenvika). I dag er Narvik fortsatt en betydelig sjøfartsby målt i tonnasje. På grunn av sjø, vei og jernbane er byen et distribusjonsknutepunkt for en rekke handelsvarer. Viktig her er Arctic Rail Express (egen godsjernbane via Sverige). Jernbaneforbindelsen med Sverige er også viktig for turisme (enkelt og billig å reise landeveien til hovedstedene i Sverige og Finland f.eks.). Byen har en av landets vakrest beliggende alpinbakker (Fagernesfjellet) hvor det er mulig å stå på ski fra over 1000 moh til nesten havnivå omkranset av Ofotfjorden. Byen har egen flyplass på Framnes, kun 2 km fra Narvik sentrum. Flyplassen på Evenes, ligger ca 79 km fra Narvik.
Kilde: Wikipedia
Narvik was separated from the municipality of Ankenes when it became a city and municipality of its own on 1 January 1902. The municipality of Ankenes was merged into Narvik on 1 January 1974.
Source: Wikipedia
Vis større kart
STED: Narvik STØRRELSE: 6,7 gigapiksler ANTALL BILDER: 880
TEKNIKK: Bildene er tatt i sekvens med 200mm objektiv og spesialstativ. Sydd sammen ved hjelp av Autopano Giga og Photoshop
UTSTYR: Canon EOS 5D Mark II, 70-200 f/2.8 L, panostativ.
Categories: gigapiksel Tags: narvik
This website uses IntenseDebate comments, but they are not currently loaded because either your browser doesn't support JavaScript, or they didn't load fast enough.
Den mest oppdaterte informasjonskanalen på Gigapix.no er @gigapix på Twitter. Du er velkommen til å følge!
Det finnes også en egen Gigapix.no-side på Facebook. Du vil da få de viktigste oppdateringene, se presseklipp, møte andre brukere etc.
For å få rask informasjon om nye prosjekter og spennende ting på Gigapix.no bør du melde deg på vårt nyhetsbrev på e-post.
Pga mange oppdrag har jeg ikke rukket å publisere mitt 24 Gpix-bilde av Oslo ennå. Men bare dager unna nå :) #gigapix
Har fotoblogget Oslo Fashion Week: http://bit.ly/b9fH9B #ofw
Oslo Fashion Week
Har blogget sommerens festivalbilder (og årets video!): http://bit.ly/ca0FFf
Festivalsommeren 2010
360-graders gigapikselbilde av 45 000 mennesker i Riga: http://bit.ly/a7sD6O
45 000 mennesker i Riga
Blogg: Ny tid for fotojournalistikken http://bit.ly/a4v0Qj
Ny tid for fotojournalistikken
Har nå fått ned prisene på http://shop.gigapix.no/ ganske betydelig. Neste steg: Finne nye kundegrupper og flere produkter. Tips?